Igal mu koolitusel on päris mitu inimest, kes ei ole võimelised oma liigutusi kontrollima avaliku esinemise olukorras. Isegi juhul kui nad on teadlikud, et nende keha võib veidralt käituda, on nad alguses võimetud midagi selle vastu ette võtma. Vahel kahtlustavad osalejad enda puhul mingit sügavat ärevushäiret, kuid rohkem kui tavaliselt on lahendus lihtsam.
Kutsun seda kehaliseks esinemisärevuseks. Selle puhul ei pruugi esineja tunda kõrget ärevust esinemise enda ees, kuid esinemise hetkel on juhtunud, et ta ei kontrolli oma keha ja seetõttu on esinemine talle piinlik ja vastumeelne.
Samuti pole selles olukorras ärevuse põhjus puudulikus ettevalmistuses. Esineja on ettevalmistunud, aga ta keha reaktsioon on ootamatu talle ja tõmbab publiku tähelepanu. Miks see juhtub?
Avalik esinemine on ebanormaalne tegevus
Keha jaoks on avalik esinemine väga ebanormaalne tegevus. Kes kipub ennast arguses süüdistama, siis soovitan vahetada lähenemist. Kõik kardavad esinemist. Meil kõigil tõuseb vererõhk, süda hakkab kiiremini lööma, higistame rohkem. Kui suu lahti teeme, siis hääl võib väriseda.
Tavaliselt muutub kogenematutel esinejatel hääl monotoonseks. Seda põhjusel, et ärevus mõjutab kaela ja rindkeret, mis kipuvad esinedes pingeseisundisse minema. Sealsamas asuvad ka need häälepaelad, mis pingeseisundis sellist üksluist heli välja lasevad.
Kui avalik esinemine on sinu jaoks harv tegevus, siis tõenäoliselt su keha pole lihtsalt harjunud selles olukorras olema. Esinemisärevus, mis väljendub esmapilgul kontrollimatutes kehalistes sundliigutustes, on küll väga ebameeldiv, kuid siiski võrdlemisi lihtsasti kõrvaldatav.
Kui tead, et käed kipuvad värisema, tammud nagu lõvi puuris või on sul muud sundliigutused, mis tõmbavad kuulajate tähelepanu ebavajalikule, tuleb sul teha ainult üht — harjutada enda keha esinemisolukorraga.
2 lahendust, mis on kõigile kättesaadavad, et oma keha esinemisolukorraga harjutada
Üksi on seda keeruline teha, sest esinemine on ikkagi sotsiaalne tegevus. Seetõttu soovitan harjutada esinemist koos teistega, kellel ehk sama mure on. Selleks on mitmeid võimalusi.
Kui oled mängulise iseloomuga ja sulle meeldib huumor, siis on väga hea variant improvisatsioonilise teatri treeningud. Seal otseselt ei harjutata ettekandeid, kuid töötubades on palju esinemismänge ning lõbus õhkkond paneb sind unustama, et tegeled üldse sellise ebameeldiva asjaga. Keha harjub teiste ees olemisega ja varasemad närvilised sundliigutused, pinged ülakehas, värisev hääl jms. vähenevad ka tavapärastes esinemisolukordades.
Areng on individuaalne. Minul võttis aega umbes 2-3 kuud, et märkimisväärselt vähendada ebamugavustunnet avaliku esinemise ees ning saada lahti igasugustest sundliigutustest, mida ma arvasin, et mul polegi võimalik kontrollida. Minu lemmik koht on loomulikult Ruutu 10, mille töötube saad näha siit.
Kui tahad kohe asja juurde minna, tule liitu minu Avaliku esinemise klubiga. Igal hooajal on keegi osalejatest, kellele esinemine on raske just eeskätt seetõttu, et pole saanud kuskil praktiseerida. Klubis on toredad inimesed igast eluvaldkonnast.
Kuna klubis on palju erinevaid esinemisolukordi, siis hooaja jooksul saab end edukalt vormi ajada igasuguste esinemiste jaoks, mis sul tulemas on. Iga kohtumine jaguneb kaheks. Esiteks teeme läbi mõne harjutuse, mis aitab avaliku esinemise võtme-elemente paremini tunnetada.
Teises osas katsetavad osalejad neile vajalikke ettekandeid, saavad tagasisidet ja teevad parandusi. Kui osalejal pole parasjagu nt. tööalaselt mõnda teksti harjutada, saab ta minu käest ülesande, mis aitab tal ennast ületada ja avastada avalikku esinemist uue külje alt. Kursuse lõpuks on osalejad reeglina lahti saanud sundliigutustest ja suudavad oma keha esinemisolukorras kontrollida. Loe Avaliku esinemise klubi tegemiste kohta täpsemalt siit.
Siin artiklis kirjeldasin ühte esinemisärevuse liiki, mis väljendub keha sundliigutustes esinemisolukorras. Kuna avalik esinemine on ülimalt stressirohke enamikele meist, siis keha ka reageerib sellele.
Kui avaliku esinemise kogemust napib, siis keha reaktsioon võib olla väga ootamatu. Värisevad käed või värisev hääl võib meid ennast korralikult ehmatada. Mõtleme, et see avalik esinemine pole päris meile, me ei saa sellega hakkama, kui juba käed värisema hakkavad.
Minu kogemus juhendajana ütleb, et igasugu sundliigutused on sagedased ja lahendus neile on keha harjutamine esinemisolukorraga. Kuigi variante on palju, aitavad siin pakutavad lahendused sind edasi ja panevad avalikku esinemist hoopis uue pilguga vaatama.